Dacă are cineva urechi - să audă! (AP.13:9)
Acasă » 2017 » Februarie » 4 » Două scrisori către Mitropolitul Teofan
1:53 AM
Două scrisori către Mitropolitul Teofan

http://www.glasulstramosesc.ro/Pics/mTeofan.jpg

Am primit pe mail spre publicare două scrisori către mitropolitul Teofan, trimise de doi mireni din jud. Neamț

Scrisoarea Nr. 1

05.12.2016, Piatra Soimului- Judetul Neamt


      Inalt Prea Sfintite Parinte Mitropolit,


     Ma numesc Mihaila Neculai, in varsta de 70 de ani, cantaret voluntar la strana bisericii din localitatea Piatra Soimului. Mi-am iubit si imi iubesc biserica mea in care m-am nascut si pe care vreau sa o slujesc pana la mormant.
     Cu durere in suflet si cu tot respectul, doresc sa va relatez o situatie aparte: M-am nascut si am copilarit in sanul Asociatiei Oastea Domnului din cadrul Bisericii Ortodoxe Romane. In decursul anilor, ne-am confruntat alaturi de inaintasii acestei miscari, printre care la loc de frunte a fost regretatul poet crestin Traian Dorz, cu invazia prozelitismului sectar care a ros mereu in trupul asociatiei. In repetate randuri, ierarhii bisericii noastre ne-au atentionat cu privire la amestecul acestor duhuri straine de invatatura bisericii noastre in cadrul Oastei Domnului.
    Desigur, fratii de raspundere din cadrul Asociatiei s-au delimitat de aceste grupuri dizidente care faceau rau Oastei Domnului.
     Dupa anul 2000, conducerea juridica a Asociatiei Oastea Domnului a facut presiuni pentru participarea Oastei Domnului la intalnirile ecumeniste (la Praga, la Sambata de Sus cu evreii mesianici, etc...)
Acum, in situatia nou creata, prin intalnirea din Creta, la care biserica noastra este atasata la C.M.B. s-a acceptat dialogul cu celelalte denominatiuni religioase numite acum biserici. Aici, in cadrul Asociatiei Oastea Domnului, grupurile dizidente amintite mai sus jubileaza fericiti datorita intorsaturii care s-a luat pe plan bisericesc.
Indraznesc, sa va intreb: In aceasta situatie nou creata, mai are rost sa ne manifestam oponenta noastra fata de acest prozelitism sprijinit acum chiar de catre conducerea bisericii noastre?


Sarut dreapta.
Cu respect
Mihaila Neculai

 

P.S. Aceasta scrisoare a fost inmanata Parintelui Protopop Vasile Toc de la Protopopiatul Roznov in
data de 07.11.2016 cu ocazia conferintei care s-a tinut la Savinesti Neamt, spre a fi transmisa mai
departe IPS Teofan Mitropolitul Moldovei


 

Scrisoarea Nr.2

Piatra Soimului, Judetul Neamt 28.12.2016

 

        Inalt Preasfintite Stapane,

     Ma numesc Mihaila Teodor, in varsta de 32 de ani cantaret in corul bisericii cu hramul Nasterea Maicii Domnului din localitatea Piatra Soimului, jud. Neamt.

     Cu durere in suflet si mult respect as dori sa imi exprim simtamintele mele:

  -  Din cunostintele pe care le-am acumulat, din predaniile primite de la Sfintii Parinti recunoscuti canonic si marii duhovnici contemporani ai Bisericii Noastre Ortodoxe niciunul nu a fost de acord a ne ruga impreuna cu cei de alte credinte si nici nu i-au numit “biserici”.

  - Tot din cunostintele mele, din istoria Bisericii Noastre mai stiu ca ori de cate ori intr-un Sinod se ajungea la vre-un subiect referitor la cei de alte credinte se concluziona prin delimitarea de acestia si chiar prin anatematizarea lor. Nicidecum colaborarea sau conglasuirea cu ei sau a-i tolera pe linie de credinta. Ori in ultima perioada si culminand chiar cu “sinodul” din Creta s-a dovedit ca se doreste amestecul cu cei straini Bisericii Noastre Ortodoxe prin Ecumenismul si apartenenta B.O.R. la C.M.B., fapt pentru care nu pot fi de acord.

    Prin urmare, cu respect va rog sa va deziceti de semnatura de la “sinodul” din Creta, altfel voi fi nevoit sa ma indrept catre cei care resping acest “sinod”

    Toate cele aratate mai sus le-am exprimat din tot sufletul meu si cu toata sinceritatea.

Cu respect,

Mihaila Teodor,

In atentia Inalt Preasfintitului Teofan – Mitropolitul Moldovei si Bucovinei

Categorie: Sinodul Tâlhăresc | Vizualizări: 1324 | Adăugat de: Gabriel | Rating: 5.0/1
Total comentarii : 0
avatar