Dacă are cineva urechi - să audă! (AP.13:9)
Acasă » Calendarul Iulian

 

Cuvânt înainte

     Am închinat Maicii Domnului Calendarul Bisericesc pentru anul 2020, pentru a oferi credinciosului creştin o nouă pavăză împotriva ereziei ecumeniste, erezie prin care se urmăreşte în modul cel mai perfid desfiinţarea Bisericii prin scoaterea în afara legii a Ortodoxiei Ei. În Calendarul Bisericesc pentru anul 2019 am ţinut în mod deosebit să arătăm importanţa esenţială a credinţei ortodoxe pentru mântuire, căutând, prin citările zilnice din Sfânt ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 2153 | Added by: Gabriel | Date: 2019-08-23 | Comments (4)


Alba Iulia - 1918, fotografie surprinsă de Samoilă Mârza, ajuns "fotograful Unirii" din întâmplare. Avea 32 de ani, iar cu patru zile înainte se întorsese din război. Ca să ajungă la Alba a mers 11 kilometri, cărând aparatul pe bicicletă.

                                                                                                                      ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 1435 | Added by: Gabriel | Date: 2018-11-13 | Comments (0)

Cuvânt înainte

      Acest calendar constituie o mărturisire de credinţă Ortodoxă cu argumente luate din Apostolul şi Evanghelia fiecărei zile a anului, cu argumente din Psaltire, din Proroci şi din alte cărţi ale Vechiului Testament, şi, nu în ultimul rând, cu argumente găsite în scrierile Sfinţilor Părinţi şi în Canoanele Sfintelor Sinoade ale Bisericii. De ce oare mai trebuie astăzi aduse argumente care să susţină Ortodoxia? Pentru că de doi ani de zile, mai precis în urma Şedinţei de Sinod a BOR din 16/29 octombrie 2016, în care, cu ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 3831 | Added by: Gabriel | Date: 2018-10-26 | Comments (5)

Sfântul Ierarh Spiridon este prăznuit în chip deosebit de către adevărații ortodocși, din pricina faptului că în această zi nou-calendariștii serbează Crăciunul urmând calendarului papist. În Grecia se pot vedea adesea litografii ale vechilor calendare în care este înfățișat praznicul Sfântului Spiridon, alături de icoana Sfântului Spiridon care este purtată în acea zi pe străzile satelor și ale orașelor, pentru a arăta neștiutorilor că nu Nașterea Domului este prăznuită atunci în calendarul ortodox. Există și o mărturie a unei minuni săvârșite de Sfântul Ierarh Spiridon, care a încredințat pe mulți nou-calendariști, întorcându-i la adevăratul calendar.

... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 1638 | Added by: Gabriel | Date: 2018-05-08 | Comments (0)

 

Cuvânt înainte


    Acest Calendar Bisericesc este o exprimare a libertăţii mele de conştiinţă. După ce am demonstrat în cartea mea O piatră pentru Goliat, cu argumente atât teologice cât şi ştiinţifice, faptul că reforma calendaristică din anul 1582 a papei Grigorie al XIII-lea a fost un act samavolnic care a impus lumii un calendar astrologic, greşit astronomic, în locul calendarului iulian, corect astro ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 6239 | Added by: Gabriel | Date: 2018-01-07 | Comments (25)

Introducere

În anul 1926 Paştele a căzut în calendarul iulian pe 19 aprilie ceea ce dădea pe stilul nou 2 mai, deja un prim moment al depăşirii intervalului de 22 martie – 25 aprilie. Conform prof. Chiricescu, s-a ales ca dată în loc de 2 mai, 4 aprilie. În acest punct s-a produs următorul clivaj: B.O.R. s-a rupt în prăznuirea sa de restul bisericilor ortodoxe şi a fost în comuniune cu gregorienii apuseni! Dezastrul nu s-a oprit aici, ci a continuat în anul 1929, când s-a profilat din nou o situaţie similară. De data aceasta Biserica noastră a fost zguduită mult m ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 1221 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-09 | Comments (0)

Introducere

În anul 1926 Paştele a căzut în calendarul iulian pe 19 aprilie ceea ce dădea pe stilul nou 2 mai, deja un prim moment al depăşirii intervalului de 22 martie – 25 aprilie. Conform prof. Chiricescu, s-a ales ca dată în loc de 2 mai, 4 aprilie. În acest punct s-a produs următorul clivaj: B.O.R. s-a rupt în prăznuirea sa de restul bisericilor ortodoxe şi a fost în comuniune cu gregorienii apuseni! Dezastrul nu s-a oprit aici, ci a continuat în anul 1929, când s-a profilat din nou o situaţie similară. De data aceasta Biserica noastră a fost zguduită mult mai ser ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 1453 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-08 | Comments (0)


Continuare din articolul precedent

La 17 martie – dacă d-voastre veţi avea energia şi hotărârea, şi sper c-o veţi avea – atunci începând postul mare, va începe şi liniştea în Biserica Ortodoxă Română şi în întreaga Biserică a Răsăritului.

... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 996 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-04 | Comments (1)

DISCURSUL ţinut în şedinţa Camerei de la 7 martie 1929 în CHESTIUNEA PAŞTELUI de D-l Dr. N. LUPU

Domnule preşedinte,

Domnilor deputaţi,

< ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 1041 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-04 | Comments (0)

Patriarhul Meletie Metaxakis 

 

Articol apărut în periodicul Orthodoxos Enstasis kai Martyria

vol. II, nr. 18-21 (ianuarie-decembrie 1990), pag. 148-160

,,E ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 1320 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-04 | Comments (0)

1 2 »