Dacă are cineva urechi - să audă! (AP.13:9)
Acasă » Calendarul Iulian

Introducere

În anul 1926 Paştele a căzut în calendarul iulian pe 19 aprilie ceea ce dădea pe stilul nou 2 mai, deja un prim moment al depăşirii intervalului de 22 martie – 25 aprilie. Conform prof. Chiricescu, s-a ales ca dată în loc de 2 mai, 4 aprilie. În acest punct s-a produs următorul clivaj: B.O.R. s-a rupt în prăznuirea sa de restul bisericilor ortodoxe şi a fost în comuniune cu gregorienii apuseni! Dezastrul nu s-a oprit aici, ci a continuat în anul 1929, când s-a profilat din nou o situaţie similară. De data aceasta Biserica noastră a fost zguduită mult m ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 597 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-09 | Comments (0)

Introducere

În anul 1926 Paştele a căzut în calendarul iulian pe 19 aprilie ceea ce dădea pe stilul nou 2 mai, deja un prim moment al depăşirii intervalului de 22 martie – 25 aprilie. Conform prof. Chiricescu, s-a ales ca dată în loc de 2 mai, 4 aprilie. În acest punct s-a produs următorul clivaj: B.O.R. s-a rupt în prăznuirea sa de restul bisericilor ortodoxe şi a fost în comuniune cu gregorienii apuseni! Dezastrul nu s-a oprit aici, ci a continuat în anul 1929, când s-a profilat din nou o situaţie similară. De data aceasta Biserica noastră a fost zguduită mult mai ser ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 846 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-08 | Comments (0)


Continuare din articolul precedent

La 17 martie – dacă d-voastre veţi avea energia şi hotărârea, şi sper c-o veţi avea – atunci începând postul mare, va începe şi liniştea în Biserica Ortodoxă Română şi în întreaga Biserică a Răsăritului.

... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 268 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-04 | Comments (1)

DISCURSUL ţinut în şedinţa Camerei de la 7 martie 1929 în CHESTIUNEA PAŞTELUI de D-l Dr. N. LUPU

Domnule preşedinte,

Domnilor deputaţi,

< ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 299 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-04 | Comments (0)

Patriarhul Meletie Metaxakis 

 

Articol apărut în periodicul Orthodoxos Enstasis kai Martyria

vol. II, nr. 18-21 (ianuarie-decembrie 1990), pag. 148-160

,,E ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 568 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-04 | Comments (0)

Ernest Bernea - CALENDARUL ŞI REFORMA - 1932

1. Reforma calendarului şi satul tradiţional 2. Argumente împotriva noului stil 
3. Calendarul şi funcţiunile lui


1. În anul 1924 s-a întâmplat la noi un fap ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 1358 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-03 | Comments (0)

Pr. Dionisie: Hristos a înviat!

Interlocutor: Adevărat a înviat!

Pr. Dionisie: Bine aţi venit sănătoşi, şi ne bucurăm foarte, foarte, foarte mult, că sunteţi cu calendarul vechi, ca să mai vorbim… Hotarul celor Şapte Sfinte Soboare ţinem noi; ei fiindcă s-or rupt, noi nu suntem mulţumiţi cu calendarul papal. Dacă n-ar fi conducerea greacă, era demult băgat calendarul nou [în Athos ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 322 | Added by: Gabriel | Date: 2017-11-17 | Comments (0)

Însemnăm spre ştiinţa tuturor creştinilor ortodocşi, de Răsărit,
aceste canoane din Pidalion, că nu-i este iertat nimănui a strica Pascalia,
care este în Psaltire, şi a schimba Sfintele Paşti şi sfintele sărbători de la data lor,

care sunt aşezate în calendarul iulian al Sfintei Biserici Ortodoxe de Răsărit.

 

Canonul I din Antiohia (Pidalion, pagina 275)

... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 2002 | Added by: Gabriel | Date: 2017-11-11 | Comments (0)

În 1919, încă pe timpul aflării sale necanonice în scaunul arhiepiscopal de la Atena, francmasonul Meletie Metaxakis pune în faţa Sinodului Bisericii din Grecia chestiunea schimbării calendarului.

Meletie propune formarea unei comisii pentru studierea acestei probleme. Sinodul Bisericii din Grecia aprobă propunerea şi emite directiva corespunzătoare.
Comisia înfiinţată trimite Sinodului următorul text definitivat: „După părerea comisiei schimbarea calendarului iulian, dacă acest fapt nu contravine principiilor canonice şi dogmatice, poate fi realizată cu condiţia ac ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 1374 | Added by: Gabriel | Date: 2017-08-31 | Comments (0)

Facerea lumii, icoana din Rusia sec.XVIII


Articol de Theodor Leontescu - descarcă PDF


Introducere


În cartea me ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 2200 | Added by: Gabriel | Date: 2017-08-24 | Comments (0)

1 2 »