Dacă are cineva urechi - să audă! (AP.13:9)
Acasă » Calendarul Iulian

Sfântul Ierarh Spiridon este prăznuit în chip deosebit de către adevărații ortodocși, din pricina faptului că în această zi nou-calendariștii serbează Crăciunul urmând calendarului papist. În Grecia se pot vedea adesea litografii ale vechilor calendare în care este înfățișat praznicul Sfântului Spiridon, alături de icoana Sfântului Spiridon care este purtată în acea zi pe străzile satelor și ale orașelor, pentru a arăta neștiutorilor că nu Nașterea Domului este prăznuită atunci în calendarul ortodox. Există și o mărturie a unei minuni săvârșite de Sfântul Ierarh Spiridon, care a încredințat pe mulți nou-calendariști, întorcându-i la adevăratul calendar.

... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 997 | Added by: Gabriel | Date: 2018-05-08 | Comments (0)

 

Cuvânt înainte


    Acest Calendar Bisericesc este o exprimare a libertăţii mele de conştiinţă. După ce am demonstrat în cartea mea O piatră pentru Goliat, cu argumente atât teologice cât şi ştiinţifice, faptul că reforma calendaristică din anul 1582 a papei Grigorie al XIII-lea a fost un act samavolnic care a impus lumii un calendar astrologic, greşit astronomic, în locul calendarului iulian, corect astro ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 4843 | Added by: Gabriel | Date: 2018-01-07 | Comments (25)

Introducere

În anul 1926 Paştele a căzut în calendarul iulian pe 19 aprilie ceea ce dădea pe stilul nou 2 mai, deja un prim moment al depăşirii intervalului de 22 martie – 25 aprilie. Conform prof. Chiricescu, s-a ales ca dată în loc de 2 mai, 4 aprilie. În acest punct s-a produs următorul clivaj: B.O.R. s-a rupt în prăznuirea sa de restul bisericilor ortodoxe şi a fost în comuniune cu gregorienii apuseni! Dezastrul nu s-a oprit aici, ci a continuat în anul 1929, când s-a profilat din nou o situaţie similară. De data aceasta Biserica noastră a fost zguduită mult m ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 880 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-09 | Comments (0)

Introducere

În anul 1926 Paştele a căzut în calendarul iulian pe 19 aprilie ceea ce dădea pe stilul nou 2 mai, deja un prim moment al depăşirii intervalului de 22 martie – 25 aprilie. Conform prof. Chiricescu, s-a ales ca dată în loc de 2 mai, 4 aprilie. În acest punct s-a produs următorul clivaj: B.O.R. s-a rupt în prăznuirea sa de restul bisericilor ortodoxe şi a fost în comuniune cu gregorienii apuseni! Dezastrul nu s-a oprit aici, ci a continuat în anul 1929, când s-a profilat din nou o situaţie similară. De data aceasta Biserica noastră a fost zguduită mult mai ser ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 1084 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-08 | Comments (0)


Continuare din articolul precedent

La 17 martie – dacă d-voastre veţi avea energia şi hotărârea, şi sper c-o veţi avea – atunci începând postul mare, va începe şi liniştea în Biserica Ortodoxă Română şi în întreaga Biserică a Răsăritului.

... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 465 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-04 | Comments (1)

DISCURSUL ţinut în şedinţa Camerei de la 7 martie 1929 în CHESTIUNEA PAŞTELUI de D-l Dr. N. LUPU

Domnule preşedinte,

Domnilor deputaţi,

< ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 541 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-04 | Comments (0)

Patriarhul Meletie Metaxakis 

 

Articol apărut în periodicul Orthodoxos Enstasis kai Martyria

vol. II, nr. 18-21 (ianuarie-decembrie 1990), pag. 148-160

,,E ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 876 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-04 | Comments (0)

Ernest Bernea - CALENDARUL ŞI REFORMA - 1932

1. Reforma calendarului şi satul tradiţional 2. Argumente împotriva noului stil 
3. Calendarul şi funcţiunile lui


1. În anul 1924 s-a întâmplat la noi un fap ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 1661 | Added by: Gabriel | Date: 2017-12-03 | Comments (0)

Pr. Dionisie: Hristos a înviat!

Interlocutor: Adevărat a înviat!

Pr. Dionisie: Bine aţi venit sănătoşi, şi ne bucurăm foarte, foarte, foarte mult, că sunteţi cu calendarul vechi, ca să mai vorbim… Hotarul celor Şapte Sfinte Soboare ţinem noi; ei fiindcă s-or rupt, noi nu suntem mulţumiţi cu calendarul papal. Dacă n-ar fi conducerea greacă, era demult băgat calendarul nou [în Athos ... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 513 | Added by: Gabriel | Date: 2017-11-17 | Comments (0)

Însemnăm spre ştiinţa tuturor creştinilor ortodocşi, de Răsărit,
aceste canoane din Pidalion, că nu-i este iertat nimănui a strica Pascalia,
care este în Psaltire, şi a schimba Sfintele Paşti şi sfintele sărbători de la data lor,

care sunt aşezate în calendarul iulian al Sfintei Biserici Ortodoxe de Răsărit.

 

Canonul I din Antiohia (Pidalion, pagina 275)

... Detalii... »

Category: Calendarul Iulian | Vizualizări: 3551 | Added by: Gabriel | Date: 2017-11-11 | Comments (0)

1 2 »